सुनिल चौधरी
झुम्का, बैशाख २९ । कृषि अध्ययन अबलोकनले रामधुनीका किसानलाई खण्डित जग्गा एकिकृतगरी सामुहिक खेतीमा प्रोत्साहन मिलेको छ । उत्पादन र उत्पादकत्वमा बृद्धिल्याउन रामधुनी ९ नम्बर वडाकार्यालयले किसानहरुलाई गराएको अध्ययन अबलोकनबाट जग्गा एकिकृतगरी सामुहिक रुपमा खेति गर्नाले उत्पादन बृद्धिमा फाईदा लिन सकिने सिकाईउपलब्धि भएको सहभागी किसानहरुले बताएका छन् ।

रामधुनि ९ नम्बर वडाका अगुवाकिसानहरु सहित वडाकार्यालयका जनप्रतिनिधिहरु झापाको गौरादह नगरपालिका ४ स्थित एक सय बिगहामा गर्दै आएको सामुहिक खेति सनिवार अध्ययन अबलोकन गरेका थिए । २०५५ सालदेखिनै महारानि झोडा साना किसान कृषि सहकारी संस्था स्थापनागरी धान,मकै,तोरी बालिबाट मनग्गे आम्दानि लिईरहेका छन् । यसैगरी उनीहरु गाईपालनगरी दुग्ध जन्य र गोबरले आर्गानिक खेतिमा फाईदा लिदै आएको छ । यसका साथै राज्यको ८० प्रतिशत र समुदायको २० प्रतिशत लगानिमा बिउ ग्रेडिङ्ग पशोधन स्थापनागरी किसानलाई मुल बिउकालागी सहयोग गर्दै आएको जानकारी दिए ।

अध्ययन अबलोकनले झापा स्थित सहकारीले गरीएको जग्गा एकिकृतगरी शेयर प्रणली योजना उत्साहजनक लागेको अगुवा बिसान धनितराम चौधरीले बताए । कृषिमा आधुनिकीकरणगरी सामुहिक खेतिबाट किसान बाच्न सकिने सिकाई भएको किसान बासुदेव अधिकारीले जानकारी दिए । त्याबाट सिकाई हुदै हामि रामधुनीका किसान पनि यसैगरी योजनाबद्ध रुपमा लाग्ने किसानहरुले प्रतिबद्धता गरे ।

वडालाई कृषि क्रन्तिगरी आर्थिक सबलतामा पहुच पुर्याउने उधेश्यलले किसानमा प्रत्यक्ष सिकाई उपलब्धि हुनपर्ने वडा अध्यक्ष घनश्याम चौधरीले बताए । यसै सिकाई उपलब्धिकालागी वडाका किसानलाई सफलता पाएको स्थानमा अध्ययनकालागी भ्रमण गराएको जानकारी दिए । नगरपालिका दुई योजना कृषि र पर्यटनबाट मात्र समृद्धिहुन सक्ने वडा अध्यक्ष चौधरीले बताए । त्यसैले वडालाई कृषिको पाटोमा समृद्धि ल्याउन बजेट बिनियोजनगरी कृषि क्रान्तिमा जोड दिएको जानकारी दिए । अबको तिन बर्षमा वडाले कृषिमा फड्को मार्ने समेत वडा अध्यक्ष चौधरीले दाबि गरेका छन् ।

अर्गानिक खेति गर्न नसके अबको दश बर्षमा किसानले गर्ने उत्पादन तिब्रगतिमा कमि आउने सो सहकारी संस्थाका कृषि प्राबिधिक मनोज भटराइले बताउदै कम्पोष्ट मल बनाउने र प्रयोग गर्ने बिधिबारे जानकारी गराएका थिए । किसान बैज्ञानिक रामश्रे साहले बैज्ञानिक खेति प्रणालीबारे बताउदै मन्सुलिधान कठामा चार मनदरले उत्पादन गरिरहेको उपायबारे जानकारी दिए । त्यसैगरी सहकारी खेतिबाट पाएको उपलब्धिहरुका बारेमा अध्यक्ष मिना ढकाल र प्रबन्धक चिरन्जि भण्डारीले अभिमुखिकरण गरेका थिए । अध्ययनकालागी वडाका ६० जना किसानहरु सहित,जनप्रतिनिधि र पत्रकारहरु सहभागी थिए ।

तपाईको प्रतिक्रिया

All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen
sabda sangeet falgun 8 final Download Listen
sabsa sangeet 2075 baishak 12 Download Listen
कार्यक्रम शब्द संगित चैत्र २८ Live Download Listen
Ramdhuni IDOL bhadra ra Ashoj ko Final ashoj 28 Download Listen
Ramdhuni Idol Magh 26 final round Download Listen
prem ke sanesh new episod Download Listen
रामधुनी बहसमा फिल्मकर्मीहरु संगको कुराकानी Download Listen