सुनिल चौधरी
झुम्का,बैशाख ४ । तरकारी जोन क्षेत्र अबलोकनले सुनसरीका किसानलाई कृषिमा आधुनिकीकरणको सिकाई भएको बताएका छन् । नेपाल सरकारले पाल्पालाई गरिएको तरकारी जोन क्षेत्र घोषणा अन्र्तग उत्पादन बृद्धिकालागी तरकारी खेतिमा स्प्रिङ्ग सिचाई र थोपा सिचाई गर्नु पर्ने सिकाई उपलब्धि भएको ईनरुवा ७ चाँदवेलाका अगुवा किसान शुभकलाल सरदारले बताए ।
प्रधानमन्त्रि कृषि आधुनिकिकरण परियोजना अन्तर्गत ब्यवसायिक कृषि उत्पादन तथा प्रशोधन केन्द्र(तरकारी जोन) बिकास कार्यक्रम अन्तर्गत हाईटेक टनेल प्रबिधि अनुसारले समेत पाल्पामा उत्पादन गरिदै आएको छ । बर्षेनी दुई करोडको तरकारी उत्पादनगरी सहकारी मार्फ बजार ब्यवस्थान गरिदै आएकोमा सो सिकाई भएको ईटहरी १८ डकहाटोलका अगुवा किसान दिपक चौधरीले बताए । तरकारी खेतिमा सिचाई आवश्यक परेको अवस्थामा पोखरी जस्तैगरी संचित गरेर राखेको पानि नयाँपन भएको किसानहरुले बताए ।
त्यसैगरी चितवनको भरतपुर स्थित अनुप सुबेदिले लगाएको २५ बिगहाको तरकारी अबलोकन गर्दै बोरी,करेला,काक्रा खेतीबाट उत्पादन र बजार ब्यवस्थापन समबन्धि जानकारी पाएको ईटहरी झोरापटाका किसान रामनारयण चौधरीले बताए । सुनसरीका ४१ जना किसानले उत्पादन क्षेत्र र बजार प्रवद्र्धनकालागी समेत ब्यापारीहरु संग अन्तकृया गरेका थिए । प्रदेश ५ को बुटबलमा रहेको कृषि उपज थोक बजार तथा चितवन महानगर फलफुल तथा तरकारी बजारमा ब्यापारी र किसान बिच छलफल गरेको होे ।
उत्पादन र उत्पादकत्व बृद्धिकालागी सुनसरीका किसानलाई वल्र्डभिजन ईन्टरनेशनलको सहयोगमा ग्रामिण समाज उत्थान केन्द्र(आरएसडिसी)ले सिपरियोजना अन्तर्गत प्राबिधिक सहयोग गर्दै आएको छ । सोहि अन्तर्गत सिकाई उपलब्धिकालागी तरकारी जोन पाल्पाको तानसेन,चितवनको भरतपुर अबलोक भ्रमण गराएको परियोजना संयोजक सन्तोष चौधरीले जानकारी दिए ।

 

तपाईको प्रतिक्रिया

रामधुनी आईडलको यस शनिबार श्रावण ३१ गतेको फाइनल राउण्डमा कला चाम्लिङ् राई विजेता Download Listen
कार्यक्रम मेरो अभिव्यक्ति, प्रत्येक शनिबार दिउँसो २ बजेदेखी ३ बजे सम्म Download Listen
कार्यक्रम के म तिम्रो साथी बन्न सक्छु Download Listen
Ramdhuni Samachar of 3 pm Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-३ नबिन, खगेन्द्र सुब्बा जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-२ नबिन, बिष्णु चौधरी जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-१ हेमन्त/नबिन दिनेश जी को साथ Download Listen
All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen