सुनिल चौधरी,
झुम्का,बैशाख १ । नव बर्ष आगमन संगै सुरुवात भएको शिरुवामेला चैत्र ३० गतेबाटनै सुरु भएको छ । धार्मिक आस्थाले मान्दै आएको सिरुवामेला बैशाख १ गते आईतवार सुनसरीको रामधुनी वडा नं. ७ स्थित पञ्चायन टोलमा लागेको छ ।
पञ्चायन देविको नाममा पुजाआजा गर्ने पौराणिक मान्यता अनुसार घरपरिवारमा आउन सक्ने संकटबाट बच्न भाकल गर्ने चलन रहिआएको छ । घाउ,खटिरा,रोग,ब्याधि नलागोस भन्ने कामना सहितको भाकल समेत गर्ने गरेको स्थानिय पुजारी जितलाल चौधरीले बताए ।
पञ्चायन देविको पश्चिक नजिकै जब्दि रहेको छ । देवि मन्दिरमा धामि खेल्दै जब्दिमा गएर सम्पन्न हुने मान्यता रहेको छ । एक कथन अनुसार धेरै पहिले पुजारीले धामि खेल्दै गएर जब्दिमा डुबेको स्थानियले बताए । धामि खेल्ने डुबे पछि पानिबाट धेरै बेर सम्म ननिस्किदा खोजिगर्दा नभेटिएको कथन रहेको छ । यसरी डुबेको पुजारी नभेटिदा सबैको कल्याण हेतु समपर्ण भयो भनेर बिश्वास रहेको छ । सुख शान्तिको सो जब्दिमा कामना गर्दै पान सुपारी,घोडाघोडी,बोका,परेवा,अण्डा चढाउने चलन रहेको छ ।
स्वच्छ मनले पञ्चायन देविको पुकार गरेर कामना गरे पुरा गर्ने अर्का पुजारी रामनारायण दासले बताए । पञ्चाय गाउँको दक्षिण पुर्व प्रितम गया भगवानको गहवरमा चार पुस्ता देखि पुजा गर्दै आएको बताउदै चौधरीले भने यहा दहि च्युरा चढाउने परमपरा रहेको जानकारी दिए । गाईले दुध दुहुन नदिने,हलोमा गोरु लाग्न नमान्ने समस्या सामाधान लगायत गाई बस्तु हराएमा भेटियोस भन्ने कामना गर्ने गरेको बताए । कामना पुरा भएर होला बर्षेनि दहि च्युरा चढाउनेको भिडलाग्ने गरेको चौधरीले बताए । देवि थानको करिब त्याहा सवा बिगहा जग्गा रहेको छ ।
प्रितम गया मन्दिर र पञ्चायन देवि थान चार पुस्ता देखि संरक्षण गर्दै आएको चौधरीले भने बुधु माईझको छोरा दरपललाल,दरपललालको छोरा देविलालले संरक्षण गरे अहिले म देविलालको छोरा रामनारायण संरक्षणमा जुटेको जानकारी दिए । उन्ले संरक्षणकालागी नगरपालिका तथा वडाकार्यलयबाट सहयोगको अपेक्षा गरेको छ । थान मर्मत सम्भार तथा घेराबेराकालागी सहयोगको अपेक्षा गरेका हुन् ।
बैशाख २ गते चाँदवेला स्थित डोरा टोलमा दग्रिन थानमा सिरुवामेला लाग्ने गर्दछ । बालबच्चा रामै संगले जन्म होस,आमा बच्चा दुवै सकुशलको कामना गर्दै टुंगनि र लहर्नि चढाउने मान्यता रहेको छ ।
(रेडियो रामधुनीबाट डोरा मेलाको समेत बिस्तृत जानकारी सहित सामाचार ल्याउने छौ)

   

तपाईको प्रतिक्रिया

रामधुनी आईडलको यस शनिबार श्रावण ३१ गतेको फाइनल राउण्डमा कला चाम्लिङ् राई विजेता Download Listen
कार्यक्रम मेरो अभिव्यक्ति, प्रत्येक शनिबार दिउँसो २ बजेदेखी ३ बजे सम्म Download Listen
कार्यक्रम के म तिम्रो साथी बन्न सक्छु Download Listen
Ramdhuni Samachar of 3 pm Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-३ नबिन, खगेन्द्र सुब्बा जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-२ नबिन, बिष्णु चौधरी जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-१ हेमन्त/नबिन दिनेश जी को साथ Download Listen
All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen