सुनिल चौधरी
झुम्का,चैत्र ३ । झुम्कामा एक दिने किशोरा तथा युवा समुहलाई महिनावारी स्वथ्य सम्बन्धि जानकारी दिएको छ । महिनावारीको समयमा हुने समस्याको सामाधानका बारेमा ४५ जनालाई जानकारी दिएको हो ।
नेपाल युवा परिषद प्रदेश नं. १ र शेभ द अर्थको आयोजनामा झुम्का स्थित जेष्ठ नागरीक भवनमा कार्यक्रमको आयोजना गरिएको छ । जानकारीको अभावले किशोरा अवस्थामा उनीहरुले कठिनाईको सामना गर्नु पर्ने भएकोले सहजताकालागी जानकारी मुलक कार्यक्रमको आयोजना गरेको सेभ द अर्थका अध्यक्ष पुष्प भट्टराईले जानकारी दिए । महिनावारीमा हुने समस्या र ध्यान दिनु पर्ने कुराहरुको पहिचानकालागी सेभ द अर्थका भट्टराई,द्धारिका घिमिरे, नेपाल युवा परिषद प्रदेश नं. १ का अध्यक्ष शुसिल रामवर,सिता भट्टराई र अनिसा कर्णले सहजि करण गरेका हुन् । महिनावारी महिलाहरुमा हुने सामान्य र प्राकृतिक प्रक्रिया हो । महिनावारीको समयमा सामान्यतया एक महिनामा ५(७ दिनसम्म गर्भशायबाट रगत र केही कोषहरु बाहिर निस्किन्छन् । कसैकसैलाई महिनावारी सुरु हुनुभन्दा १ साता अघिबाटै हर्मोनको गगबडीले निकै दुःख दिने पनि हुन्छ भन्ने सिता भट्टराईले बताईन् । महिनावारी हुदा देखिने केहि समस्याहरुको बारेमा भट्टराईले भनिन् छिटो रिस उठ्ने,आत्तिने,तल्लो पेट दुख्ने,ढाड दुख्ने, बान्ता हुने,पेट फुल्ने,हाडजोर्नी दुख्ने, टाउको दुख्ने लक्ष्ण देखिने बताईन् ।
त्यसैले यसमा सावधानि अपनाउनु पर्ने तथा ध्यान दिनुपर्नेमा जोड दिईन् । महिनावारीहुदा सफा कपडा वा स्यानेटरी प्याड मात्र प्रयोग गर्ने र त्यसलाई समय–समयमा फेर्नुपर्छ । महिनावारी मानसिक रुपमा सामान्य प्राकृतिक प्रक्रिया हो भनेर किशोरीहरुलाई परामर्श दिनुपर्छ । सरसफाइमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ, सफा ठाउँमा बस्ने र नियमित नुहाउने गर्नुपर्छ । प्रसस्त मात्रामा पानी पिउनु पर्छ । प्रसस्त मात्रामा पौष्टिक आहार खाने, विशेषगरी आइरन धेरै भएका खानेकुरा (माछा, मासु, हरिया सागसब्जी आदि) खानुपर्छ । हिँडडुल र साधारण व्यायाम गर्ने गर्नुपर्छ । पेट दुख्ने समस्या छ भने तातो पानीले सेक्ने अनि आराम गर्नुपर्छ । धेरै रक्तस्राव भएमा वा धेरै पेट दुखेमा स्वास्थ्य संस्थामा जचाउनु पर्ने सुझाव दिईएकी छन् ।

 

तपाईको प्रतिक्रिया

All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen
sabda sangeet falgun 8 final Download Listen
sabsa sangeet 2075 baishak 12 Download Listen
कार्यक्रम शब्द संगित चैत्र २८ Live Download Listen
Ramdhuni IDOL bhadra ra Ashoj ko Final ashoj 28 Download Listen
Ramdhuni Idol Magh 26 final round Download Listen
prem ke sanesh new episod Download Listen
रामधुनी बहसमा फिल्मकर्मीहरु संगको कुराकानी Download Listen