सुनिल चौधरी
झुम्का,माघ १ । सुनसरीका किसान मटरकोसामा आकर्षित भएका छन् । खेसारी,तोरी,मुसरीको दाल भन्दा मटरको उत्पादन बढि हुने र बजारमा सहजै माग रहेकोले ईटहरी १८ डकहाका किसानहरु मटरकोसामा आकर्षित भएका हुन्् ।
बजारमा ब्यपारीहरुले माग गर्दा डकहाका अगुवा किसानले १६ कठ्ठामा मटर लगाएर उत्पादन गरेका छन् । मंसिर १५ गते बिउ राखेकोमा फाल्गुन १ गतेबाट कोसा टिप्ने तयारी भएको छ । तरकारीबालिमा पर्ने मटर ७५ दिनमै लगानि भन्दा चार गुणा उत्पादनले रु चार लाख हातपर्ने बेलाहुदा अगुवा किसान दिपक चौधरी खुसिछन् । एउटा बिरुवामा सात देखि आठ स्टेप फलेको र कोसामा १० दाना भएकोहुदा प्रतिकठ्ठा सात क्न्टिल उत्पादन हुने अनुमान गर्दैे १६ कठ्ठाबाट रु चारलाखको आम्दानि हुने बताए । बिउ लगाउदा देखि उत्पादन सम्म ७० हजार खर्च रहेको बताउदै उत्पादन अनुसार लगभग दुई लाख सम्म फाईदा हुने अनुमान गरिएको छ । ब्यापारीले प्रति केजि रु ४० रुपैयाले लिने गरेको बताए । चौधरी अगुवा किसानको रुपमा ब्यवसायीक तरकारी खेति गर्दै आएका छन् । ’मटर खेतीलाई जम्माजम्मी रोप्ने ठाउ“ बनाउन र थाङ्ग्रा हाल्न मात्र मेहेनत गर्ने हो त्यसपछि वास्ता गर्नुपर्दैन,’बीउ रोपेर कोसा टिप्दै गरेका आम्दानिको प्रतीक्षामा बसेका चौधरीले सुनाए, धेरै मल नहालेरपनि मनग्गे उत्पादन भएको बताए । कोसा टिप्नकालागी ८ जना जनालाई लगाएको छ । टिप्ने सम्म उनीहरु रोजगार पनि भएका छन् ।
आधुनिक तरिकाबाट खेति गर्दा उत्पादनमा बृद्धि भएको बताए । किसान चौधरीका अनुसार वल्र्ड भिजनको सहयोगमा ग्रामिण समाज उत्थान केन्द्र सुनसरी(आरएसडिसि)ले ब्यवसायीक तरकारीखेति सम्बन्धि तालिम लगायत उत्पादन बृद्धिहुने समाग्री सहयोग गरेको बताए । आरएसडिसिको सहयोगमा मर्चिङ्गबाट घियु सिमि,टमाटर,सुन्य प्रबिधिबाट लसुन,आलु समेत लगाएका छन् ।


तपाईको प्रतिक्रिया

All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen
sabda sangeet falgun 8 final Download Listen
sabsa sangeet 2075 baishak 12 Download Listen
कार्यक्रम शब्द संगित चैत्र २८ Live Download Listen
Ramdhuni IDOL bhadra ra Ashoj ko Final ashoj 28 Download Listen
Ramdhuni Idol Magh 26 final round Download Listen
prem ke sanesh new episod Download Listen
रामधुनी बहसमा फिल्मकर्मीहरु संगको कुराकानी Download Listen