सुनिल चौधरी
झुम्का,माघ २७ । प्रत्येक वर्ष माघ शुक्ल पञ्चमीका दिन श्रीपञ्चमी पर्व विद्याकी देवी सरस्वतीको पूजा आराधना गरी मनाइन्छ । ऋतुहरुको राजा वसन्तको सुरुवात हुने दिन भएकाले आजको दिनलाई वसन्त पञ्चमी पनि भनिन्छ । श्वेत वस्त्र धारण गरेकी, गोरो वर्णकी, सदा मुस्कुराइरहेकी, सर्वोत्तम रत्नद्वारा निर्मित आभूषणले सुशोभित भएकी, चतुर्भुजा भएकी जसमध्ये पहिलो हातमा वीणा, दोस्रोमा पुस्तक, तेस्रोमा स्फटिकको माला र चौथो हात अभय मुद्रामा रहेकी राजहंसमा सवार भएकी देवी सरस्वती हुन् भनी शास्त्रमा बताइएको छ । विशेषगरी शैक्षिक संस्थामा विद्यार्थीले महत्वका साथ यो पर्व मनाउँछन् ।
सरस्वती पुजाको अवसरमा रामधुनी नगरका सामुदायीक र निजि बिध्यालयहरुमा सरस्वती देविको मुर्ति राखि पुजा अर्चना गर्दै छन् । बिध्यार्थिकहरुले आ–आफना अध्यन गर्ने बिध्यालयमा बिहानै पुजा पाठकालागी पुगेका छन् । भादगाउँ सिनुवारी माध्यमिक बिधयालयमा बिध्यार्थिहरु फुल अच्छता,लड्डु चढाई पुजा गर्दै कामना गरेका छन् । रामधुनि ५ स्थित लर्डबुद्ध ईन्टरनेशनल बोर्डिङ्ग स्कुलमा बिध्यार्थिहरु अच्छता टिकाका साथै पञ्चाअर्मित ग्रहण गर्दै पुजापाठ गरेका छन् । रामधुनी नगरका प्रत्येक बिध्यालयहरुमा बिधयार्थि,शिक्षक,अभिभावहरु बिहानै देखि उपस्थिती रहेको देखिन्छ देखिन्छ ।
आजकै दिन साना बालबालिकालाई अक्षरारम्भ गराइन्छ । बिध्यार्थिहरुले शैक्षिक सामाग्रीलाई पुजा पाठ गरिन्छ । सङ्गीत, कला, साहित्य र विद्याकी खानी सरस्वतीको आज विधिपूर्वक पूजा आराधना गरी स्तोत्र पाठ गरेमा पढ्न आउँछ भन्ने धार्मिक विश्वास छ ।सरस्वतीलाई महाविद्या, महावाणी, भारती, वाक्, शारदा, आर्या, ब्राह्मी, कामधेनु, वेदगर्भा, धीश्वरी नामले समेत सम्बोधन गरिन्छ ।

  

तपाईको प्रतिक्रिया

रामधुनी आईडलको यस शनिबार श्रावण ३१ गतेको फाइनल राउण्डमा कला चाम्लिङ् राई विजेता Download Listen
कार्यक्रम मेरो अभिव्यक्ति, प्रत्येक शनिबार दिउँसो २ बजेदेखी ३ बजे सम्म Download Listen
कार्यक्रम के म तिम्रो साथी बन्न सक्छु Download Listen
Ramdhuni Samachar of 3 pm Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-३ नबिन, खगेन्द्र सुब्बा जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-२ नबिन, बिष्णु चौधरी जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-१ हेमन्त/नबिन दिनेश जी को साथ Download Listen
All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen