थारु भाषा सामाचार
मोरंग,२३ साउन –आईके नागपञ्चमी । प्रत्येक वर्ष साउन शुक्ल पञ्चमीके दिन मनारहल नागपञ्चमी पावैन आईके परम्परा अनुसार घर एगना निप पोईछके नाग देवताके दुध आ लबा चढावै छै तैहनङ्ग घरके मूलढोकामे नागको चित्र लगाके पूजा अर्चना कैरके मनारहल छै । आईके दिन घर एगना निप पोईछके नाग देवताके दुध आ लबा चढालासे बजर, आईगलागैके साथे साप, बिच्छीलगायत विषयुक्त जीवबाटे रक्षा पावैके शास्त्रीय मान्यता आ बिश्वास रहलछै । धार्मिक अनुसार वराह पुराणमे उल्ले छै की यै तिथिमे नागराजसँगे ब्रह्माके संवाद भेलासे आईको दिन नागपूजाकेलेल प्रसिद्ध भ्याल छै । आईके दिन आपन कुल नागथानमे विशेष रूपमे पूजा कैरके खीर, रोटी,दुध,लवा लगायतके प्रसाद चढावै छै । यकर उपलक्ष्यमे पशुपतिके वासुकी, नागपोखरी, टौदह लगायतके स्थानमे मेला लागै छै ।

तपाईको प्रतिक्रिया

रामधुनी आईडलको यस शनिबार श्रावण ३१ गतेको फाइनल राउण्डमा कला चाम्लिङ् राई विजेता Download Listen
कार्यक्रम मेरो अभिव्यक्ति, प्रत्येक शनिबार दिउँसो २ बजेदेखी ३ बजे सम्म Download Listen
कार्यक्रम के म तिम्रो साथी बन्न सक्छु Download Listen
Ramdhuni Samachar of 3 pm Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-३ नबिन, खगेन्द्र सुब्बा जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-२ नबिन, बिष्णु चौधरी जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-१ हेमन्त/नबिन दिनेश जी को साथ Download Listen
All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen