Swollen Saptakoshi River after incessant rainfall at the Koshi Barrage in Saptari-Sunsari border, on Saturday, July 23, 2016. Photo: Byas Shankar Upadhyaya

सुनसरी साउन १३ –सप्तकोसी नदीमा पानीको बहाव घटन थालेको छ। बुधबार अपरान्ह पानीको बहाव घटेर २ लाख ३८ हजार ५१० क्यूसेकमा झरेको छ। मंगलबार भने कोशीमा यस वर्षकै उच्च २ लाख ८५ हजार क्यूसेक पुगेको थियो।एक साता अघिदेखि निरन्तर वर्षा भइरहेकाले सप्तकोसी नदीमा पानीको बहाव घटबढ भइरहेको छ। क्षणिक रुपमा पानीको बहाव घटे पनि पहाडी जिल्लामा वर्षा हुनासाथ बढ्ने गर्छ।पानीको वहाब घटबढ हुने क्रम भइरहेकाले गर्दा कोशी ब्यारेजका ५६ ढोकामध्ये अहिले ३२ वटा ढोका खुल्ला राखिएको छ। मंगलबार ३६ वटा ढोका खुल्ला गरिएको थियो।बुधबार पानीको बहाव घटेपनि कोशी ब्यारेजमा खतराको संकेत रातो भने यथावत छ। अहिले त्यहाँ दुईवटा रातो बत्ती बालिएको छ।कोशी ब्यारेजमा १ लाख ५० हजारदेखि ३ लाखसम्म खतरा मानिन्छ भने ३ लाखभन्दा माथि अति खतरा मानिन्छ ।कोशी ब्यारेजको कुल भारवहन क्षमता ९ लाख क्यूसेक  छ। सन् १९६८ मा ७ लाख ८८ हजार क्यूसेकसम्मको भार थामेको थियो।अघिल्लो वर्ष कोशी नदीमा सवैभन्दा बढी ३ लाख ४१ हजार क्यूसेक पुगेको थियो। तर, २०६५ भदौ–२ गते एक लाख ६८ हजार क्यूसेक पानीको वहाव हुदाँ सप्तकोसी नदीले पूर्वी तटबन्ध भत्काएको थियो। त्यतिबेला कोशीले पूर्वी तटबन्ध भत्काउँदा ४ वटा गाविसका मानववस्तीमा पसेर विनाश गरेको थियो।

तपाईको प्रतिक्रिया

रामधुनी आईडलको यस शनिबार श्रावण ३१ गतेको फाइनल राउण्डमा कला चाम्लिङ् राई विजेता Download Listen
कार्यक्रम मेरो अभिव्यक्ति, प्रत्येक शनिबार दिउँसो २ बजेदेखी ३ बजे सम्म Download Listen
कार्यक्रम के म तिम्रो साथी बन्न सक्छु Download Listen
Ramdhuni Samachar of 3 pm Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-३ नबिन, खगेन्द्र सुब्बा जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-२ नबिन, बिष्णु चौधरी जी को साथ Download Listen
“मेरो अभिव्यक्ति” एपिसोड-१ हेमन्त/नबिन दिनेश जी को साथ Download Listen
All-station-ID-radio-amdhuni-91.9-mhz-final-by-aashif-tharu.mp3 Download Listen
sabda sangeet final by aashif tharu falgun 15 Download Listen